Energetyka jest to obecnie bardzo często poruszany temat. Można by powiedzieć, że z czasem z tematu, którym interesowali się jedynie branżowi eksperci, ewoluowała w obiekt zainteresowania niemal każdego Polaka. Dzieje się tak głównie z powodu rosnących cen energii, które powodują, że coraz więcej osób stara się znaleźć odpowiedź na to, czy ceny będą się utrzymywać, rosnąć oraz jak można sprawić, aby za prąd płacić mniej.
Przyczyny rosnących cen energii
Dlaczego prąd jest taki drogi? Na to pytanie nie ma jednej i prostej odpowiedzi, jednak jeśli można wyszczególnić kilka najważniejszych kwestii, to na pewno będą to:
- uzależnienie polskiej energetyki od węgla,
- duży koszt wydobycia surowca krajowego,
- mała dostępność węgla na giełdach zagranicznych, co przekłada się na wysokie ceny,
- sędziwy wiek polskich bloków energetycznych.
Niestety prognoza na przyszłość nie napawa optymizmem. Jest drogo, a z dużym prawdopodobieństwem będzie jeszcze drożej. Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Dobrze spojrzeć Na to zagadnienie z punktu widzenia zwykłego detalicznego odbiorcy energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne – czy sprawią, że zapłacimy mniej za prąd?
Przez ostatnich kilka lat, OZE ze szczególnym uwzględnieniem paneli fotowoltaicznych były silnie promowane oraz dotowane z budżetu. Stworzono też korzystne oraz łatwe narzędzia prawne i ekonomiczne, dzięki którym zakładanie paneli było opłacalne. Początkowo pojawiały się jednak głosy, że instalowanie paneli jest ryzykowne i może się okazać nieopłacalne.
Czas zweryfikował dość drastycznie wszelkie pesymistyczne prognozy odnośnie do montażu paneli. Choć obecnie warunki, na jakich są montowane, nie są już tak korzystne, to cena energii elektrycznej powoduje, że warto mieć po prostu możliwość wytwarzania prądu we własnym zakresie.
Czy istnieje ryzyko, że instalacje na bazie paneli fotowoltaicznych nie będą w przyszłości opłacalne? Przeważnie są to po prostu niezweryfikowane opinie osób, które nie dysponują zbyt dużą wiedzą o energetyce. OZE, a co za tym idzie – energia słoneczna to źródła, w które powinniśmy inwestować, ponieważ najprawdopodobniej będą one podstawą przyszłej energetyki. Wynika to przede wszystkim z tego, że są to źródła tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Nie oznacza to oczywiście, że innych źródeł nie będzie. Każdy system ich potrzebuje.
Takie źródła w naszym kraju to planowane elektrownie atomowe, które mają zastąpić elektrownie węglowe. Nawet jeśli wszystkie elektrownie atomowe powstały w naszym kraju dzisiaj, to ich moc wystarczy na pokrycie około 30% zapotrzebowania energetycznego. Skoro odchodzimy od węgla, to OZE a w tym i panele będą niezbędne do tego, aby nasz kraj miał prąd w cenie, która będzie akceptowalna dla obywateli, ale również dla przemysłu – to ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia gospodarki.