Follow Us
  • Home
  • Ekologia
  • Dlaczego warto inwestować w energię odnawialną?
Image

Dlaczego warto inwestować w energię odnawialną?

Energia odnawialna jest również nazywana skrótowo OZE. Często może się pojawić pytanie, czy faktycznie warto inwestować w odnawialne źródła energii. Temat ten trzeba rozpatrywać przynajmniej z kilku punktów widzenia. Z tego powodu odpowiedź na to pytanie nie jest ani łatwa, ani krótka. Jest tak dlatego, tym bardziej że jest to zagadnienie o dużym znaczeniu.

Kwestie ekonomiczne

Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne, to przez chwilę temat ten był nieco kontrowersyjny. Chodzi tutaj o moment, w którym w naszym kraju skończyły się dotacje między innymi na fotowoltaikę oraz bardzo korzystne umowy z odbiorcami energii. Taka sytuacja nie trwała jednak długo. Ceny energii na rynku bardzo szybko podskoczyły i nawet na nowych warunkach, mniej korzystnych dla osób zakładających na przykład panele, taka inwestycja po prostu się opłaca. Warto mieć po prostu dostęp do własnej małej elektrowni, ponieważ mamy sumarycznie tańszą energię elektryczną oraz jesteśmy zabezpieczeni na ryzyko blackoutu, przynajmniej częściowo. Warto również nadmienić, że ceny energii elektrycznej z czasem będą zapewne rosnąć, więc każda inwestycja tego typu zrealizowana z wyprzedzeniem jest korzystna.

Kwestie środowiskowe

Kwestie środowiskowe są nawet bardziej istotne niż kwestie ekonomiczne, choć oczywiście tych drugich nie należy również całkowicie deprecjonować. W przypadku spraw związanych z ekologią, mamy jednak do czynienia ze zmianami klimatu, które mogą przynieść naprawdę straszliwe skutki. W tym kontekście inwestycje w OZE są jak najbardziej wskazane. Jeśli szukamy informacji na ten temat, to dobrze, aby sprawdzać dobrze źródła, z których informacje czerpiemy. W Internecie dla przykładu jest bardzo dużo nieprawdziwych lub wręcz kłamliwych informacji, które mają za zadanie wprowadzić dezinformacje. Oczywiście, aby być uczciwym, warto nadmienić, że około dziesięć lat temu, panele fotowoltaiczne nie miały takiej wydajności, aby faktycznie rekompensować emisje powstałe w wyniku ich wytwarzania i wtedy mówienie o nich jako o zeroemisyjnym źródle energii, było po prostu nieprawdą. Jednak jak wspomniano, było to dziesięć lat temu i obecna technologia pozwala na skuteczne ograniczanie emisji z użyciem fotowoltaiki.

Kwestie bezpieczeństwa energetycznego

Często można usłyszeć, że OZE nie zapewniają bezpieczeństwa energetycznego. Jest to co najmniej niedopowiedzenie. Bezpieczeństwo energetyczne jest uzależnione głównie od tego, jaką mamy moc wytwórczą, a nie konkretnie od źródła. Problem jest taki, że na przykład w naszym kraju zapotrzebowanie na prąd rośnie, a klasyczne elektrownie węglowe się starzeją. W kontekście OZE dobrze jest dbać o dobry miks różnych źródeł, które są wspierane kilkoma silnymi stabilnymi elektrowniami, na przykład elektrowniami atomowymi. Dodatkowo w przypadku hipotetycznego konfliktu zbrojnego, lepiej jest mieć dużo rozproszonych małych źródeł energii, bo w przypadku ataku, trudno jest pozbawić zdolności wytwórczych energii, jednym atakiem, czy aktem sabotażu. Równie w tym kontekście OZE to dobry wybór.