Zamienianie nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel czy ropa jest najpopularniejszą opcją w przypadku elektryczności oraz ogrzewania w domu, firmie lub w rolnictwie. W celu skorzystania z odnawialnych źródeł energii można skorzystać z dotacji do paneli fotowoltaicznych. Mowa tutaj o programach takich jak Mój Prąd, Czyste powietrze, Stop Smog czy Energia Plus. Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Inwestując w tę technologię, można zmniejszyć wydatki na energię, a także pomóc środowisku. Długoterminowe oszczędności nie przyjdą od razu. Zamiast tego w pierwszej kolejności należy opłacić początkowe koszty związane z instalacją systemów fotowoltaicznych. EON Polska dostarcza dodatkowe informacje na temat dotacji dla konsumentów i prosumentów. Obejmuje to informacje o dopłatach do paneli fotowoltaicznych w 2022 roku.
Mój Prąd
Aby rozpocząć korzystanie z programu NFOŚiGW Mój Prąd, przyszli mikroinstalatorzy fotowoltaiki muszą najpierw zapisać się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W jego ramach możliwe jest otrzymanie dofinansowania na pokrycie do maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Zachęta do zwiększenia konsumpcji własnej wykracza poza tworzenie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ludzie mogą zarobić więcej pieniędzy, dodając do swojego domu dodatkowy magazyn ciepła lub system zarządzania energią.
Czyste powietrze
Kolejnym programem prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest Czyste Powietrze. Jego celem jest zmniejszenie zużycia energii w gospodarstwach domowych i zmniejszenie ilości wytwarzanego zanieczyszczenia powietrza. Korzystając z dotacji rządowych, ludzie mogą zdecydować się na zainstalowanie systemu fotowoltaicznego lub wymianę starego pieca na nowsze źródło ciepła. Dotacje do paneli fotowoltaicznych są przyznawane na podstawie wybranego projektu, a także dochodu każdego członka rodziny. Dotacje rolne zapewniają średnio do około 30 tysięcy złotych. Osoby zarabiające mniej niż przeciętna dotacja otrzymają do 69 tysięcy złotych. Odbywa się to za pomocą narzędzia znajdującego się na stronie internetowej programu o nazwie Kalkulator dotacji. Oblicza dotacje na podstawie informacji dostarczonych przez stronę internetową. Czyste Powietrze zapewni nabywcom domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych nawet 90% kosztów pokrywanych z rządowej dotacji.
Stop Smog
Mikroinstalacja fotowoltaiczna może otrzymać dofinansowanie w ramach programu Stop Smog. Dopłaty te są dostępne w 2022 r. i mogą z nich korzystać osoby zamieszkujące gminy objęte uchwałą antysmogową. Każda dotacja może pokryć do 70% kosztów instalacji, jednak nie więcej niż 53 000 zł na dotację.
Energia Plus
Dotacja w ramach programu Energia Plus jest dostępny tylko dla właścicieli firm i pomaga zmniejszyć szkody wyrządzane środowisku przez ich firmy. Dofinansowanie ma formę pożyczki, która trwa nie dłużej niż 15 lat. Beneficjenci mogą wykorzystać do 85% kosztów kwalifikowanych. Fundusze te pokrywają wydatki, takie jak wydatki na panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i turbiny wiatrowe. Dodatkowo mogą finansować mniejsze elektrownie wodne i magazyny energii.
Poza programami wymienionymi istnieją programy wojewódzkie i lokalne, które zapewniają pomoc mieszkańcom. Warto więc zainteresować się tymi programami i dopytywać o zasoby, które oferują.