Follow Us
Image

Energia wiatrowa i wodna — pole do rozwoju w branży OZE

Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie z roku na rok. Mamy coraz więcej urządzeń na prąd, nawet auta są już elektryczne. W związku z rosnącymi cenami surowców kopalnianych, z których produkuje się energię, państwa starają się rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii. Takie elektrownie produkują zieloną, czystą energię bez zanieczyszczania środowiska. A co najważniejsze są to źródła niewyczerpane. 

Trochę faktów o energii wiatrowej

Jednym z rodzajów instalacji w ramach odnawialnych źródeł energii są elektrownie wiatrowe. W Polsce około 57% energii wyprodukowanej w ramach OZE pochodzi z elektrowni wiatrowych. Jest to zatem ponad połowa tego sektora. Na świecie największa produkcja energii wiatrowej to Dania, Irlandia, Portugalia oraz Hiszpania. 

W turbinach wiatrowych energia kinetyczna przesuwających się mas powietrza zostaje zamieniona w energię elektryczną. Pozwala to produkować zieloną energię, redukując emisję gazów cieplarnianych wysyłanych do atmosfery. Turbiny wiatrowe można budować na lądzie — to tak zwany „on shore” oraz na morzu — czyli „off shore”. W Polsce w tej chwili mamy tylko turbiny lądowe, ale trwają przygotowania do budowy turbin na Morzu Bałtyckim. Jest to świetny obszar do inwestycji. Coraz więcej dzieje się w tej mierze, powstają nowe plany i może już za kilka lat prąd wytworzony na naszym morzu popłynie do domów. Minusem jest trudniejsze przyłączenie tych elektrowni do sieci. Na lądzie jest to znacznie prostsze. Elektrownie lądowe mają jednak więcej trudności, jeśli chodzi o wybranie odpowiednich terenów pod inwestycję. Wiatraki muszą stanąć w miejscu, w którym nie będą przeszkadzać mieszkańcom oraz nie naruszą okolicznej fauny i flory. Takie miejsca coraz ciężej znaleźć. Elektrownia taka musi być także w odpowiedniej odległości od domostw tak, aby nie generować hałasu dla ludzi. Na szczęście te najbardziej nowoczesne turbiny są już stosunkowo ciche i nie przeszkadzają ludziom funkcjonującym w pobliżu. Inwestycje w energetykę wiatrową pozwalają dywersyfikować źródła energii i pomagają państwu uniezależnić się od surowców kopalnianych importowanych z innych państw. Dają swego rodzaju pewność w dostawach prądu oraz niezależność. Zdecydowanie warto więc rozwijać ten sektor.

Energia wodna — garść informacji 

Energia wodna jest znana człowiekowi od lat. Siły rzek i mórz były wykorzystywane już przez pierwszych żeglarzy. Obecnie z siły przepływającej wody pozyskuje się energię elektryczną. Można to robić na kilka sposobów. Elektrownie wodne generują bardzo dużą moc. Około 17% energii światowej jest produkowane właśnie przez nie.  

W Polsce najczęściej występujące elektrownie wodne to te szczytowo – pompowe jak na przykład Solina czy Żarnowiec. Poza tym występują także elektrownie przepływowe, zaporowe czy pływowe. Woda jest stabilnym źródłem energii, a Polska ma możliwości do rozwoju tego sektora. Instalacje są wydajne, ponieważ sama siła wody jest duża, a więc produkują dużo energii. Do tego wpływają pozytywnie na bilans hydrologiczny, w regionach gdzie są budowane. Im więcej zielonej energii tym zdrowiej dla klimatu i dla nas. Dlatego też energia wiatrowa i wodna to nasza przyszłość.