Media coraz częściej ostrzegają nas przed zagrożeniami, jakie czekają naszą planetę, jeśli dalej będziemy korzystać z paliw kopalnych, które emitują szkodliwe substancje do atmosfery. Eksperci od klimatu szacują, że jeśli nie przestawimy się na odnawialne źródła energii, nasz klimat ociepli się o 1,5°C. To z kolei doprowadzi do ekstremalnych zjawisk i związanych z nimi wieloma tragediami, takimi jak powodzie, upały, susze, niskie plony czy szybszy rozwój chorób. Dlatego już dziś możemy wspólnie zadbać o przyszłość naszej planety i naszych dzieci. Wystarczy przestawić swoje gospodarstwo na odnawialne źródła energii. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.
Fotowoltaika na dachu i w ogrodzie
Wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym było rzadkością jeszcze kilkanaście lat temu, jednak dziś ich widok nikogo nie dziwi. Panele fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają energię elektryczną, którą można zasilić dom. Mitem jest to, że działają jedynie w słoneczne dni — chmury czy deszcze nie wstrzymują ich pracy, a zmniejszają ich efektywność o około 60-80%. Niemniej warto pamiętać, że jest to inwestycja, która zwraca się w ciągu 7-8 lat, a na którą dodatkowo możemy dostać dotacje od rządu. Jest to nie tylko bardzo dobre rozwiązanie, jeśli dbamy o dobro naszej planety, ale i forma uniezależnienia się od stale rosnących cen prądu.
Pompy ciepła do ogrzewania i schładzania domu
Mając na uwadzę ochronę środowiska naturalnego, nie może zabraknąć tematu energooszczędnych domów, do których ogrzewania wykorzystuje się pompy ciepła. Pompy ciepła pozyskują energię z otoczenia: z gruntu (pompy gruntowe) lub z powietrza (pompy powietrzne). Tę energię odpowiednio przetwarza, a następnie przekazuje do obiegu grzewczego całego domu. Zasada działania pomp ciepła jest prosta: przenoszą ciepło albo do domu, kiedy jest zimno, albo na zewnątrz, kiedy jest gorąco. A zatem służą nie tylko do ocieplania całego domu i podgrzania wody, ale i do schładzania budynku. Dzięki temu możemy całkowicie zrezygnować z grzejników i pieców gazowych, które w trakcie wytwarzania energii emitują wiele szkodliwych substancji, są mało wydajne, a przy obecnie inflacji i podwyżek cen, generują duże wydatki na ogrzewanie.
Kotły na biomasę
Do ogrzewania naszych domów możemy wykorzystać także biomasę jako źródło energii. Biomasa to wszystkie ciekłe lub stałe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, czyli rozkładowi.Spalanie biomasy jest całkowicie neutralne dla środowiska, ponieważ w trakcie tego procesu uwalnia się tyle dwutlenku węgla, ile pochłonęły rośliny, aby urosnąć. A zatem kotły opalane drewnem, które jest surowcem łatwo dostępnym i tanim, nie tylko pozwalają zadbać o czystość środowiska naturalnego, ale i dodatkowo generują znaczne oszczędności w porównaniu do kotłów opalanych węglem.
Podsumowując, obecnie panuje tendencja do tworzenia domów energooszczędnych. Montując panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy kotły na biomasę możemy bez ograniczeń produkować zieloną energię na potrzeby naszego domu i uniezależnić się od dostawców energii. Dzięki temu będziemy mogli razem chronić naszą planetę przed zanieczyszczeniami i zadbać o dobro przyszłych pokoleń.