Na polskim rynku energetycznym dominują konwencjonalne źródła energii. Stanowią one jedną z podstaw funkcjonowania gospodarki kraju, zapewniają ciepło i niezbędną energię elektryczną. Polska korzysta przy tym zarówno z surowców naturalnych, występujących w kraju, jak i tych importowanych. Czym jest konwencjonalna energia i jak to wygląda w naszym kraju?
Polski węgiel
Historia wydobycia węgla w Polsce jest bardzo długa – przez wiele dekad stanowił on podstawę krajowej energetyki. W okresie PRL 1952-1989, a zwłaszcza w latach 70-tych i 80-tych, Polska słynęła na świecie właśnie z wydobycia węgla. Obecnie tendencje poniekąd się zmieniają i polski węgiel nie odgrywa aż tak czołowej roli jak dawniej. Niemniej jednak, nadal jest dość intensywnie eksploatowany.
W Polsce wydobywa się węgiel kamienny, którego kopalnie znajdują się w różnych miejscach. Wyróżnić należy przede wszystkim:
- Górnośląski Okręg Przemysłowy (głównie województwo śląskie),
- Rybnicki Okręg Węglowy (województwo śląskie),
- Zagłębie Dąbrowskie (województwo śląskie),
- Zagłębie lubelskie (województwo lubelskie),
- Część województwa małopolskiego (KWK „Janina” i KWK „Brzeszcze”).
Oprócz tego w Polsce intensywnie eksploatuje się złoża węgla brunatnego. Warto w tym kontekście wymienić:
- Bełchatowskie Zagłębie Węgla Brunatnego – w tym słynna kopalnia „Bełchatów”,
- Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego,
- Turoszowskie Zagłębie Węgla Brunatnego – z głośną w ostatnich czasach KWB „Turów” z Bogatyni,
- KWB „Sieniawa” w Sieniawie Lubuskiej.
Warto zaznaczyć, że Polska jest przy tym jednym z największych wydobywców węgla na świecie. Duże wydobycie węgla bywa przy tym praktyczne i podnoszące niezależność energetyczną kraju. Niemniej jednak minusem tego źródła energii jest fakt, że jest ono nieodnawialne oraz uchodzące za szkodliwe dla środowiska.
Import gazu ziemnego
Dla energetyki polskiej istotny był – i nadal jest – import gazu. Przez wiele lat kluczowym dostawcą tego surowca był rosyjski Gazprom. Sytuacja ta jednak zmieniła się ze względu na politykę Moskwy oraz rosyjską agresję na Ukrainę z lutego 2022 roku. Od tej pory Polska polega i będzie polegać na dostawach gazu z innych źródeł. Mowa oczywiście o terminalu LPG w Świnoujściu oraz Gazociągu Bałtyckim (tzw. Baltic Pipe). Przez ten terminal i gazociąg do kraju trafiać będzie gaz chociażby ze Stanów Zjednoczonych i Norwegii.
Tak czy inaczej, Polska posiada – i będzie posiadać w przyszłości – konwencjonalne źródła energii bazujące na potencjale surowcowym kraju oraz zakupach u zachodnich, wiarygodnych partnerów gospodarczych.