Follow Us
Person counting cash money

Wzrost cen energii elektrycznej

Nie sposób jest nie zauważyć konsekwentnych podwyżek cen energii. Istnieję ku nim liczne powody które to omówimy w niniejszym artykule. Zrozumiałym jest, iż osoby zużywające w swoim gospodarstwie domowym mniejszą ilość energii będą w mniejszym stopniu narażone na dobitne odczucie nadchodzących podwyżek od tych które korzystają z niej większych ilościach.

Zamrożenie cen prądu

Zostaną wprowadzone progi dotyczące zamrożenia cen prądu w ramach tarczy solidarnościowej. Rząd planuje wprowadzenie trzech limitów to znaczy do 2000 kilowatogodzin, do 2600 kilowatogodzin oraz do 3000 kilowatogodzin. Na gruncie podobnego pomysłu osoby które dostosują się do któregoś z powyższych progów będą mogły nie obawiać się podwyżek i otrzymać zamrożoną cenę energii z roku 2022. Natomiast jeżeli limit zostałby w takiej sytuacji przekroczony to danej osoby dotyczyć będą już zupełnie nowe stawki z roku 2023. Prognozy są w tym aspekcie bardzo pesymistyczne i w skrajnych wypadkach omawiają perspektywę podniesienia cen energii nawet o 300%. Co ciekawe tego typu rozwiązaniem zostaną objęte też osoby korzystające na co dzień z tak zwanych pomp ciepła. Przykrą kwestią jest również perspektywa płacenia opłaty mocowej i stawki VAT która dotyczyć będzie każdego, niezależnie od tego czy uda mu się zmieścić w którymkolwiek z wyżej wymienionych progów czy też czy nie. Jak więc widać perspektywy dostosowania swoich możliwości finansowych do nadchodzących podwyżek przedstawiał się nie szczególnie ciekawie i jednak są one spowodowane w sytuacją na szerokim rynku. Niestety, wzrost cen energii elektrycznej nadchodzi i należy się na to przygotować.

Potrzebne ulgi

Dobrą informacją która dotyczy nas w tym kontekście jest fakt iż prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą środków nadzwyczajnych. Za ich sprawą podwyżki zostaną ograniczone właśnie na gruncie powyższych przykładów zamrożeni oraz z prezentowania odbiorcą wsparcia. Na wsparcie liczyć mogą małe i średnie przedsiębiorstwa jak również z jednostki samorządu terytorialnego oraz polskie rodziny. Istnieje pakiet nowych przepisów które posługują się limitami do poszczególnych grup społecznych określając w ten sposób zużycie energii. Warunki które trzeba spełnić aby płacić korzystniejsze rachunki to przykładowo być rodziną wielodzietną osobą z niepełnosprawnością to rolnikiem. Płacenie niższych rachunków wymaga złożenia ku temu stosownych oświadczeń i dokumentów dlatego należy się z tym spieszyć. Wykorzystanie podobnych rozwiązań może zmienić reakcję na sytuację.