Follow Us
  • Home
  • Energia
  • Czy istnieje coś takiego jak zielona energia?
Image

Czy istnieje coś takiego jak zielona energia?

Zielona energia przez wielu ludzi jest opisywana jako idealne remedium na bolączki świata. Główną bolączką jest jednak kryzys klimatyczny. Czy faktycznie zielona energia może nam pomóc i co faktycznie kryje się za tym dość ogólnym pojęciem?

Co to jest zielona energia?

Zielona energia to pojęcie dość ogólne. Trzeba dodać, że współcześnie, kiedy mówimy o różnych formach energii, to są one nacechowane emocjonalnie, co nie ułatwia dyskusji o nich. Wystarczy tylko jakąś formę energii nazwać zieloną, aby wszelkie słowa krytyki były uważane za abominację, a osoba je wypowiadająca, jest zatwardziałym przeciwnikiem zmian. Fakty jednak są takie, że nie ma idealnych źródeł energii, i zielona energia również taka nie jest. Pod pojęciem zielonej energii najczęściej znajdziemy źródła, które są zaliczane do OZE, czyli do odnawialnych źródeł energii. Określanie ich zielonymi ma na celu zwrócenie uwagi, na bezemisyjność tych źródeł.

Czy OZE jest bez emisyjne?

Zielona energia kojarzy nam się, z tym że nie emituje CO2. Technicznie jednak rzecz ujmując, nie jest to prawda. Emisja dwutlenku węgla co prawda nie zachodzi podczas pracy na przykład paneli słonecznych czy podczas pracy wiatraków. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt, że panele są produkowane w konkretnym miejscu, podobnie jak wspomniane wiatraki i z bardzo dużym prawdopodobieństwem produkcja ta odbywa się z wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródeł emisyjnych. Nie oznacza to, że te źródła są nieekologiczne. Po prostu nie są tak skuteczne, jak próbuje je się reklamować i trzeba mieć tego świadomość. Relatywnie niedawno udało się osiągnąć punkt dla paneli fotowoltaicznych, w którym są one w stanie bezemisyjnie wyprodukować więcej prądu, niż jest zużywanych na ich produkcję.

Czy zatem zielona energia jest zielona?

Pojawić się może zatem pytanie, czy faktycznie zielona energia jest zielona. Ogólnie rzecz biorąc, nie chodzi tutaj o kolor, tylko o fakt czy dane źródło jest w stanie faktycznie mieć pozytywny wpływ na emisję. Inną kwestią jest to, czy oparcie energetyki na danym źródle nie sprawi problemów oraz będzie to proces, który zapewni efektywność i bezpieczeństwo energetyczne. W przypadku tak zwanej zielonej energii istnieje możliwość oparcia na niej energetyki np. całego kraju, ale nie może być to tylko i wyłącznie jedno źródło. Może OZE stanowić większość, jednak potrzebujemy w dalszym ciągu stabilnych i dużych elektrowni, które zapewnią nam bezpieczeństwo w sytuacji niedoborów mocy z elektrowni opartych na odnawialnych źródłach energii.

Co może być dużym stabilnym źródłem?

Jeśli chodzi o duże stabilne źródła, to najczęściej zaleca się elektrownie atomowe. Są one drogie w budowie, jednak w długiej perspektywie gwarantują dużo taniej energię, której emisyjność jest minimalna i wiąże się z budową elektrowni i pozyskaniem paliwa, a nie z samym faktem wytwarzania prądu elektrycznego.