Follow Us
Image

Energia cieplna

Odnawialne źródła energii jest to temat bardzo szeroko omawiany i komentowany. Najczęściej ostatnimi czasy mówi się o panelach fotowoltaicznych. Niekoniecznie jest to dobry trend, ponieważ mamy wiele różnych dobrych źródeł energii odnawialnej.

Zalety energii cieplnej

Warto pomówić o temacie energii cieplnej. Jest to forma energii mniej nieco elastyczna od produkcji energii elektrycznej, ale jeśli chodzi o jej wykorzystanie, to zdecydowanie jest to rozwiązanie bardziej efektywne. Jeśli bowiem będziemy czerpać energię elektryczną, to owszem możemy ją zamienić następnie na energię cieplną, jednak jest to zdecydowanie mniej efektywne od tego, jak byśmy czerpali wprost energię cieplną. Po prostu każda transformacja energii z jednej postaci w drugą wiąże się z pewnymi stratami.

Jakie mamy źródła energii cieplnej?

Mamy kilka potencjalnych i istotnych kierunków, w których powinniśmy iść, rozwijając technologię pozyskiwania energii cieplnej. Jedną z nich jest geotermia. Na terenach, które są dobrze położone pod tym kątem, jest to naprawdę potężne źródło energii. Inne formy to na przykład stosowanie pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz różnego rodzaju rekuperatorów, które odzyskują wtórnie ciepło z urządzeń już je wytwarzających.

Energia cieplna – magazyny energii

Powiedzieliśmy sobie, że wykorzystywanie energii po to, aby zamieniać ją, w inną formę jest to raczej niezbyt efektywna forma działania. Są jednak takie sytuacje, kiedy jest to jedno z działań, które paradoksalnie może przed nieodwracalnymi stratami tej energii nas uchronić. W taki sposób można magazynować na przykład energię pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, w okresach, kiedy mają one nadprodukcję prądu. Magazynowanie energii w wielkich bateriach jest limitowane przez cenę baterii i ryzyko dla środowiska. Izolowany i zakopany w glebie zbiornik z wodą jest bezpieczny i doskonale pełni swoją funkcję. Oczywiście takie rozwiązanie jest bardzo uproszczonym modelem. Stosuje się najczęściej ciecze o większej pojemności cieplnej i lepsze rozwiązania przekazywania energii.

Kolektory słoneczne

Dobrze powiedzieć sobie również o kolektorach słonecznych. Jest to forma pozyskiwania energii często mylona z panelami fotowoltaicznymi. Często można słyszeć właśnie, że kolektory to są panele, które pozyskują energię elektryczną, ale potem zamieniają ją na energię cieplną. Jest to oczywiście nieprawda. Kolektory słoneczne pozyskują bezpośrednio ciepło ze słońca. Jeżeli potrzebujemy w naszym domu energii cieplnej, to zdecydowanie lepiej jest inwestować w kolektory. Mają one przede wszystkim dużo większą skuteczność od paneli słonecznych. Zwyczajnie łatwiej jest zamienić energię słoneczną na ciepło niż na energię elektryczną. Innymi słowy, energia słoneczna jest to energia cieplna, więc należy ją w pewnym sensie po prostu zgromadzić i przekierować, natomiast energia elektryczna wymaga skomplikowanych przemian w strukturze materiału, które generują ładunki elektryczne.